Wideofilmowanie – czyli sposób na utrwalenie ślubnych chwili… Twój kamerzysta na ślub
  • Udostępnij :
  • Oceń :
  • 0 (
   0
   )
 • 795
 • WYŚWIETLEŃ

W tym artykule dowiesz się jak wybrać tę jedną dobrą firmę, z pośród wielu oferujących wideofilmowanie Twojego ślubu i wesela…

Pragnienie posiadania pamiątki po tym szczególnym wydarzeniu jakim jest ślub i wesele, towarzyszy nam od początkowych przygotowań związanych z tym wyjątkowym i niepowtarzalnym dniem.

Wieki temu były to relacje kronikarzy, opisy poetów i pisarzy, obrazy i wreszcie pierwsze fotografie ślubne i próby z taśmą filmową. Dopiero od kilkunastu lat jest to oprócz fotografii ślubnej, również praktyczne wideofilmowanie ślubu.

Ze względu na szczególną wagę wydarzenia, najczęściej zatrudnia się taką osobę jak profesjonalny kamerzysta ślubny. Wcześniej był to wujek, szwagier, kolega – ktokolwiek kto miał kamerę. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Obok dość drogiego “idealnego” kamerzysty sprzetu, bywają na weselu jeszcze dwie lub trzy kamery w rękach gości weselnych. Wujkowi lub cioci może wyjść bardzo fajny film z uroczystości, ale wcale nie musi. Taki jest przywilej amatora. Wynajęty kamerzysta ma na sobie duży ciężar odpowiedzialności – musi mieć przede wszystkim awaryjny sprzęt.

Musicie być jednak świadomi, że to nie kamera czy komputer robi film, tylko człowiek. W tej dziedzinie – jak w każdej innej – działają operatorzy ślubni lepsi i gorsi. Do branży weselnej raczej nie trafiają na stałe absolwenci łódzkiej szkoły filmowej. Zwykle są to pasjonaci z większym lub mniejszym doświadczeniem. Z talentem godnym najlepszych operatorów filmowych, lub też osoby przypadkowe chcące dorobić do pensji. Jakość filmu nie zawsze zależy od rodzaju kamery. Kamerzysta który w czasie rozmowy wstępnej gloryfikuje wyłącznie swój sprzęt, z pewnością nic więcej nie ma do zaoferowania. Natomiast w przypadku osób u których zauważymy, że dysponują dość znaczną wiedzą operatorską, bogatym portfolio ślubnym – zrealizowany film z pewnością będzie o lepszy od kogoś, kto ma droższy sprzęt a filmuje na automacie.

Jaka ma być rola kamerzysty na Waszym weselu? Dokumentalisty, czy reżysera?

Kamerzysta reżyser będzie Was ustawiał niemal do każdego ujęcia. Będzie powtarzał niektóre sytuacje, wstrzymywał ceremonię ślubna aby się dobrze ustawić z kamerą. Przemebluje Wasze mieszkania, ustawi wszystkich do błogosławieństwa w odpowiedniej kolejności, będzie zarządzał co gdzie i w którym momencie ma się odbywać. Zmotywuje do różnych wyczynów aktorskich. Pomachać do kamery, pocałować się czy zatańczyć super miłosny taniec itp. – niejednokrotnie będzie przeszkadzać takiej osobie jak profesjonalny fotograf ślubny.
Dla stworzenia idealnych warunków, przy których obraz będzie niemal doskonały, umieści na sali dodatkowe halogeny a także będzie doświetlał twarze mała lampką umieszczona na kamerze, w celu zniwelowania cieni .
Po uzgodnieniu z Parą Młodą, przeprowadzi szereg wywiadów z nimi oraz gośćmi weselnymi na wcześniej przygotowane tematy.

Kamerzysta dokumentalista. Trudno go opisać, bo zwykle mało go widać. Rejestruje świat taki jakim jest. Najczęściej stara się wykorzystać zastane światło, a jedynie w ostateczności doświetla plan zewnętrznym oświetleniem ogólnym lub punkowym umieszczonym gdzieś na sali weselnej.
Zwykle nie ingeruje w plan wesela – Młoda para nie czuje się skrempowana. Podsumowując go jednym zdaniem, robi to co do niego należy.

Który kamerzysta będzie najlepszy dla Waszej uroczystości ??
Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć już sami, bowiem to zależy od waszych indywidualnych cech charakteru a także od wymogów jakie stawiacie przed filmem ślubny.
Nie odkryjemy ameryki, jak napiszemy, że najlepszym rozwiązaniem będzie osoba potrafiąca dostosować się do sytuacji oraz wymogów Państwa młodych. Najlepiej jak będzie to firma filmowa, dla której profesjonalne wideofilmowanie to także pasja…a nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy…

Jakiej jakości obrazu oczekujemy od filmu? – Czyli profesjonalne filmowanie ślubu lustrzankami DSLR

Obecnie żyjemy w erze zapisu cyfrowego…i dla większości osób cyfrowe oznacza dobre…Tak jest na pewno w przypadku pełnoklatkowych lustrzanek profesjonalnych.

Natomiast w przypadku kamer będących w posiadaniu osób świadczących usługi wideofilmowania, powinniśmy zachować pewną ostrożność gdy usłyszymy, że materiał jest rejestrowany cyfrowo. Obecnie kamerę i lustrzankę cyfrową można kupić już za 1- 3 tys. złotych. Z doświadczenia wiemy, że jakość obrazu z takich kamer y jest w większości przypadków gorsza od kamer analogowych z wyższej półki… Powiniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na portfolio filmowe !

Przed podjęciem decyzji najlepszym rozwiązaniem będzie obejrzenie materiału i zwrócenie uwagi na fragmenty nagrania, gdzie nie było możliwości zastosowania super oświetlenia…czyli ciemniejszy kościół lub sceny z krojenia tortu. Jeżeli zauważymy, ze w takich warunkach kolory tracą swoje naturalne nasycenie, zmniejsza się kontrast oraz ostrość, a na ciemniejszych partiach obrazu jest mnóstwo szumu…to wtedy możemy być pewni, że kamera jaką posługuje się nasz operator nie jest osiągnięciem technicznym, po mimo, że z pozoru jest cyfrową.

Obecnie w zasięgu osób robiących reportaże ze ślubów i wesel pojawiły się kamery DSLR znane tez pod pojęciem filmowanie ślubu lustrzankami.

Kilka słów o topowym filmowaniu ślubów lustrzankami – Cyfrowe lustrzanki pozwalające rejestrować obraz w jakości fullHD to największa rewolucja w branży filmowej od lat. Po raz pierwszy amatorzy i miłośnicy filmu niezależnego mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu, który wykorzystywany jest również do profesjonalnych produkcji. Z technologii DSLR skorzystali do tej pory m.in. wytwórnia Lucas Film, telewizja FOX czy CBS, twórcy popularnych w Polsce seriali: “Dr. House”, “CSI Kryminalne zagadki Miami” czy “24 godziny”, a nawet Darren Aronofsky w Oscarowym „Czarnym Łabędziu”. Po technologię DSLR sięga też znana z wysokich standardów brytyjska telewizja BBC.

Na dzień dzisiejszy tworzenie reportażu ślubnego HD DSLR jest z reguły droższe od standardu.
A teraz kilka cech, który powinien posiadać dobry film:

1. Stabilne ujęcia – brak stabilności sprawia, że oglądany film ślubny męczy nasz wzrok…nie dajmy omotać się kamerzyście ślubnemu, który powie, że ma stabilizator w kamerze 🙂 Poprośmy go o zaprezentowanie fragmentów z kościoła, bowiem na nich najlepiej widać stopień stabilności. Natomiast w przypadku gdy były by nam demonstrowane fragmenty z sali weselnej, gdzie jest dużo ruchu w kadrze, to wtedy ocena stabilności jest bardziej utrudniona.

2. Poprawne kadrowanie – obserwując materiał filmowy należy zwrócić uwagę czy kadry są poziome, a osoby na filmie nie mają uciętej głowy.

3. Różnorodność ujęć – aby dostrzec wkład pracy i tą różnorodność, najlepiej będzie jak cofniemy się do fragmentów z przygotowywania się Pary młodych do ślubu, lub do samej ceremonii w kościele. Poprawnie zmontowany materiał będzie charakteryzował się ujęciami, których długość w zależności od dynamiki, nie będzie przekraczała 2-7 sekund. W kolejnych ujęciach powinniśmy zobaczyć różne plany. Np. w pierwszym ujęciu plan ogólny, w drugim zbliżenie na twarze Państwa młodych, w trzecim plan ogólny w którym będą widoczni jednocześnie państwo młodzi i ich rodzice ślubni, czwarty to plan na spontaniczne zachowanie gości weselnych.

W przypadku gdy będą to ujęcia których czas trwania będzie sięgał 1- 5 minut, a podczas niego będzie pokazywana tylko Para Młoda np. w planie ogólnym, to taki film staje się bardzo monotonny a tym samym szybko może znudzić oglądających widzów.

Życzymy udanego wyboru, z którego będziecie świadomie zadowoleni!

Filmy ślubne realizujemy w miastach m.in t.j. Kraków, Warszawa, Katowice, Rzeszów, Wrocław. Bardzo lubimy także odwiedzać miejscowości Zakopane, Limanowa, Nowy Sącz oraz Nowy Targ – nie stoi nic na przeszkodzie abyśmy mogli odwiedzić twoje miasto dla stworzenia pięknej pamiątki jako profesjonalny film ślubny !