JAK WYBRAĆ DOBREGO I PROFESJONALNEGO FOTOGRAFA NA ŚLUB
  • Udostępnij :
  • Oceń :
  • Jak wybrać dobrego i profesjonalnego fotografa na ślub ? WhiteStory
   5 (
   5
   )
 • 781
 • WYŚWIETLEŃ

JAK WYBRAĆ DOBREGO I PROFESJONALNEGO FOTOGRAFA NA ŚLUB

Wybór fotografa ślubnego jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w toku przygotowań ślubnych, nie może być to więc wybór pochopny czy nieprzemyślany. Jest kilka podstawowych kwestii, nad którymi należy się zastanowić podczas tego trudnego, ale i istotnego wyboru.

CENA

Przede wszystkim należy założyć budżet, w jakim chcemy się zmieścić i na jaki możemy sobie pozwolić. Podczas analizowania różnych ofert i cen usługodawców trzeba porównywać ceny w danym regionie, ponieważ w każdym mieście ceny mogą się bardzo różnić. Po drugie powinno się wziąć pod uwagę fakt, że ceny mogą się nawet drastycznie od siebie różnić ze względu na jakoś

oferowanych usług. Niestety dobry i profesjonalny fotograf nieustannie musi inwestować w coraz to nowy i lepszy sprzęt, aby nadążyć za nowinkami technicznymi, a co za tym idzie, koszty jego usług są na odpowiednim poziomie.

Ofert na rynku jest mnóstwo, ale trzeba je dokładnie analizować, po to aby nie przepłacić lub nie żałować. Zdjęcia to niezapomniana i wspaniała pamiątka z tego wyjątkowego dnia i szkoda by było, aby robił je ktoś nieumiejętnie czy bez pasji. Fotograf, to taki zawód, w którym potrzebny jest talent, ciekawy pomysł, kreatywność i dobre oko.

OFERTA

Cena nieodłącznie łączy się z ofertą. Wiadomo, że im bogatsza oferta tym cena rośnie. Przy wyborze fotografa powinno się już mieć ustalone mniej więcej czego oczekujemy. Ile chcemy zdjęć, czy chcemy mieć sesję plenerową w ten sam dzień czy w inny, czy chcemy sesje narzeczeńską, czy chcemy album… Reportaż ślubny też jest rzeczą dosyć względną, jedne pary wolą zacząć go od razu od mszy, ewentualnie od błogosławieństwa- inny zaś wolą mieć utrwalony cały proces przygotowań. Niektóre Panny Młode podczas wizyty w salonie fryzjerskim otoczone są przez fotografów czy kamerzystów, tak więc musimy zastanowić się na czym nam zależy i jaki chcemy osiągnąć efekt końcowy. Nie warto rezygnować ze zdjęć z przygotowań, bo to wtedy widać tę gorączkową krzątaninę, lekki stres i twarz pełną emocji. Na pewno są to niezastąpione chwile i miło będzie za jakiś czas do nich wrócić i powspominać.

Zdjęcia z ceremonii i wesela

Przed podjęciem decyzji powinniśmy dokładnie obejrzeć portfolio danego fotografa, szczególnie należy zwrócić uwagę na zdjęcia wykonywane w kościele oraz przy nocnych zabawach. Zdjęcia w kościele są bardzo trudne do wykonania dla kogoś, kto nie ma w tym odpowiedniego doświadczenia. Wymaga to dużej sprawności fotograficznej oraz wiedzy na temat zachowań w danej chwili. Duże umiejętności muszą iść w parze z odpowiednim sprzętem i obiektywem, który poradzi sobie ze słabym i sztucznym oświetleniem. Poza tym przy zwracaniu uwagę na tego typu zdjęcia można od razu zobaczyć czy punkt widzenia fotografa nie jest zbyt rozbieżny z naszymi oczekiwaniami. Jeśli chodzi o zdjęcia już z przyjęcia weselnego należy dowiedzieć się do której godziny zostaje fotograf-zazwyczaj po oczepinach kończy swoją pracę. Ważnym aspektem jest też dojazd, czy jest on wliczony w cenę lub co z ewentualnym noclegiem. W portfolio patrzymy najbardziej na ujęcia na jakichś nam najbardziej zależy, czyli np. pierwszy taniec, tort, oczepiny itp. Zdjęcia z tańca ważne, aby były dynamiczne, ale nie rozmazane. Interesujący dopełnieniem każdych zdjęć są detale, dobry fotograf na pewno zwróci na nie uwagę.

Zdjęcia plenerowe

Zdjęcia plenerowe są wspaniałym uwieńczeniem naszej pamiątki z wesela. Idealnie komponują się w albumie ślubnym, doskonale wyglądają w ramkach wiszących na ścianie lub stojących w reprezentatywnych miejscach. Bardzo istotną rzeczą jest fakt, czy zdjęcia plenerowe wykonywane są w ten sam dzień co ceremonia. Najlepszym wyborem byłoby wykonywać takie zdjęcia w innym dniu, wtedy Para Młoda nie jest spęta, nie zostawiają swoich gości samych na weselu oraz można wybrać miejsca na plener nawet bardzo odległe od miejsca wesela i można poświęcić ujęciom dużo czasu, bez zbędnego pośpiechu. Dużo par wybiera plenery zagraniczne, które często są połączone z podróżą poślubną. Jest to idealna pamiątka z wyjazdu, a jednocześnie przepiękne widoki i ukoronowanie naszych ślubnych zdjęć. Zdjęcia plenerowe powinny być niebanalne, pomysły fotografa oryginalne i dopasowane do danej pary. Jedne pary wolą coś szalonego, a drugie w klimacie delikatnym i romantycznym . Dobry fotograf powinien potrafić dopasować się do każdego temperamentu i umieć wydobyć jak najwięcej z każdego ujęcia.

Gdzie szukać fotografa na ślub?

W dobie internetu nie jest to oczywiście trudne, aby znaleźć szereg ofert, ale nie dajmy się łatwo zwieźć tylko temu, co widzimy w sieci. Zawsze spotkajmy się osobiście z danym fotografem, przejrzyjmy oferty, umowę, obejrzyjmy foto książki. Dobrą alternatywą dla internetu jest po prostu wybranie się na targi ślubne, które zawsze odbywają się przynajmniej raz w roku w każdym większym mieście, wtedy od razu mamy możliwość spotkania się na żywo z człowiekiem, którego potencjalnie zatrudnimy, od razu obejrzymy portfolio, zapoznamy się z całą ofertą, a być może i dostaniemy rabat.

Często Pary Młode wybierają również fotografów, którzy sprawdzili się już u kogoś z rodziny lub znajomych i to też jest dobre wyjście: widzimy wtedy jak zachowuje się fotograf, czy jest dyskretny, taktowny, jaki ma tryb pracy, jakie ma pomysły itp.
Z pewnością nie jest to łatwy wybór, ale trzeba pamiętać, że od niego zależy nasza najważniejsza pamiątka, która utrwali na zawsze ulotne chwile, dlatego warto obejrzeć wiele ofert zanim zapadnie ostateczna decyzja.