Ślub za Granicą
 • Udostępnij :
 • Oceń :
 • Ślub za Granicą na własną rękę? Pamiętajcie o ważnych dokumentach
  5 (
  119
  )

Ślub za granicą

Ślub za granicą cieszy się coraz większą popularnością. Dziś często pary decydują się na to, aby powiedzieć „tak” poza granicami naszego kraju. Sprzyjają temu tanie loty, wiele ciekawych okazji i ofert oraz sam fakt, że ludzie są bardziej otwarci i chcą czegoś więcej, niż to co widzieli dotychczas. Wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego na przykład w Paryżu, Santorini, Mediolanie, Wiedniu, Barcelonie czy Sycylii.
Ogranicza Was tylko wyobraźnia i budżet!
Wyjazd łączy się od razu z nietuzinkowym weselem, cudowną podróżną poślubną oraz oczywiście z zagraniczną sesją ślubną i filmem ślubnym. Taka pamiątka pozostaje na całe życie, a wspomnienia są bezcenne. Warto więc od razu ze sobą zabrać fotografa ślubnego oraz kamerzystę, po to aby uwiecznili te przepiękne chwile. Cudownie jest później wracać do takich momentów poprzez reportaż czy też teledysk ślubny. Zagraniczne krajobrazy idealnie nadają się do pleneru ślubnego, gdzie sceneria sprawia, że zdjęcia ślubne wychodzą przepięknie.
Brzmi cudownie, lecz boisz się organizacji?
Jest wiele firm, które pomagają w formalnościach, ale na szczęście, by zorganizować ślub i wesele za granicą na własną rękę, wystarczy odrobinę odwagi oraz niezbędnej wiedzy, której sporo znajdziemy w internecie.

Nasz artykuł z pewnością Wam pomoże!

Zapraszamy do lektury!

Jaka jest cena ślubu i wesela za granicą?

„Ile kosztuje ślub za granicą? Czy jest drogi?” — to zapewne pierwsza Wasza myśl, która się nasuwa zaraz po tym jak wpadniecie na pomysł takiego ślubu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, tak samo jak samo słowo „drogi”: dla każdego oznacza inną kwotę. Dużo zależy od tego, jaką kwotę planowaliście przeznaczyć na wesele w Polsce oraz jak duże ono miało być.

Jeżeli planowaliście skromne przyjęcie lub obiad dla najbliższej rodziny, to ciężko, aby za równowartość pieniędzy, które postanowiliście przeznaczyć, zorganizować ślub za granicą. Jeśli jednak dysponujecie większym budżetem, z takim wyjątkowym ślubem w ciekawym zakątku świata nie powinno być problemu. Na przykład przyjęcie w Wiedniu może kosztować jedynie 15 tysięcy dla Was i 8 gości, wraz z trzydniowym pobytem w tym przepięknym mieście…
Wystarczy tylko dobrze poszukać, a wymarzony ślub jak z bajki może się urzeczywistnić!

Od czego zależy cena ślubu i wesela za granicą:

 • od tego, gdzie chcecie wyjechać (kraje europejskie, czy egzotyczne zakątki),
 • ile osób planujecie ze sobą zabrać,
 • jak długi pobyt planujecie (weekend, tydzień, a może dłużej?),
 • gdzie się zatrzymacie (kwatery prywatne, a może hotel? Jakie standard?),
 • gdzie chcecie mieć wesele,
 • czy przewidujecie jakieś dodatkowe atrakcje.

Należy pamiętać, że koszty ślubu i wesela można obniżyć. Istotne jest to, aby nie zostawiać kwestii zakupu ślubnych kreacji na ostatnią chwilę. A na pewno nie warto kupować ich za granicą, ponieważ można zapłacić za nie kilkakrotnie więcej niż w kraju.

Jednakże przede wszystkim musicie pamiętać o tym, aby tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe, zarezerwować bilety na podróż. Jeśli planujecie podróż samolotem, poszukajcie taniego przewoźnika. Często biura podróży mają do zaoferowania atrakcyjne ceny biletów dla nowożeńców oraz ich gości. Jeśli dystans Waszego wyjazdu nie jest duży i można tam dotrzeć autobusem, to warto zainteresować się taką opcją, gdyż wielu przewoźników oferuje naprawdę konkurencyjne ceny, a sama podróż odbywa się komfortowym autokarem. Obniżeniem kosztów może być także prośba, aby goście w zamian za prezent ślubny, opłacili sobie tygodniowe wczasy – z takim rozwiązaniem spotkaliśmy się już niejednokrotnie.

W jakim miejscu powiedzieć „tak”? Najpopularniejsze miejsca na ślub zagraniczny.

Zapewne myślicie, że najczęściej wybierane miejsca na zagraniczny ślub i wesele to Las Vegas oraz Paryż? Nic bardziej mylnego! Oczywiście francuska stolica jest wciąż bardzo popularna, lecz na pierwszym miejscu w rankingu znajdują się Santorini, Cypr oraz Włoska Sycylia. Kolejne miejsca zajmują: Hawaje, Austria (Wiedeń), wspomniany już Paryż, a także Indonezja, Karaiby i Ameryka Łacińska. Jeśli chodzi o samą Europę, to dodatkowo na pewno sprawdzą się takie miejsca jak Dubrownik, Praga, Werona, Toskania czy Majorka.

Właściwie możliwości jakie daje nam teraz świat są nieograniczone, możemy spełniać nasze marzenia na wiele sposobów. Ślub za granicą sprzyja temu, aby przysięgę wypowiedzieć w innym miejscu niż tradycyjnie się przyjęło. Możemy na przykład wziąć ślub na plaży, ślub w górach albo w jakimś innym ciekawym lub charakterystycznym miejscu. Tak naprawdę pomysł zależy tylko i wyłącznie od pary młodej i ich oczekiwań. Warto wcześniej upewnić się czy jest w danym miejscu taka możliwość oraz czy nasza ceremonia nie zostanie zakłócona. Dodatkowo należy upewnić się czy będzie możliwość kamerowania i fotografowania naszej uroczystości. Skorzystać możemy z możliwości: ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub Humanistyczny.

Ślub za granicą — dokumenty i formalności

Aby ślub zawarty za granicą mógł zostać uznany za kościelny, konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza na przystąpienie do sakramentu poza rodzimą parafią. Należy zadbać o wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych oraz o nauki przedmałżeńskie i wizyty w poradni małżeńskiej. Szczegółowo takie sprawy można ustalić bezpośrednio z proboszczem naszej parafii. Oprócz tego trzeba znaleźć za granicą księdza, który udzieli Wam ślubu (pomocne będą polskie placówki dyplomatyczne), a także musicie zdobyć od proboszcza rodzimej parafii tak zwaną delegację, która pozwoli na otrzymanie honorowanego w Polsce świadectwa ślubu.

Jeśli zaś chodzi o ślub cywilny, formalności jest niestety nieco więcej. Taki ślub wymaga obecności polskiego konsula lub lokalnego urzędnika stanu cywilnego. Chęć zawarcia małżeństwa musi zostać zgłoszona w konsulacie co najmniej 2 miesiące wcześniej. Formalności należy załatwić przed ślubem, jeszcze w Polsce. Trzeba uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie konieczne jest jego tłumaczenie przysięgłe z języka polskiego na język kraju, w którym ma odbyć się ślub.

Po powrocie do kraju należy dostarczyć do właściwego urzędu stanu cywilnego następujące dokumenty:

 • oryginał aktu małżeństwa,
 • tłumaczenie przysięgłe aktu małżeństwa na język polski,
 • dowód osobisty (do wglądu).

Ślub Humanistyczny jest najprostszy do zorganizowania, nie wymaga formalności, wystarczy odpowiednia osoba która poprowadzi naszą ceremonię.

Jak się przygotować do ślubu za granicą?

Musimy pamiętać, aby przed wyjazdem dopełnić wszelkich formalności jak np. paszporty czy dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa, o których wspomnieliśmy wyżej. Trzeba również wcześniej znaleźć miejsca noclegowe dla siebie oraz gości, poszukać lotów i wszystko zarezerwować.

Nie można zapomnieć o swoich usługodawcach, bez których nasz dzień nie byłby tak udany, trzeba wcześniej zadbać o wizaż i fryzurę, oprawę muzyczną oraz fotografa i kamerzystę ślubnego. Należy zastanowić czy będziemy korzystać z tych usług na miejscu czy też zabieramy zaufane i polecone osoby ze sobą. Trzeba też pamiętać o tym, aby zapewnić tym osobom dojazd oraz nocleg.

Z fotografem warto ustalić wcześniej potencjalne miejsca, w których chcielibyście mieć swoją plenerową sesję ślubną, być może doświadczony fotograf sam doradzi gdzie warto zrobić sesję plenerową. O wyborze dobrego fotografa pisaliśmy tutaj.

Ślub za granicą – krok po kroku:

 • wybieracie miejsce ślubu,
 • z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedniego konsulatu czy ambasady dowiedzcie się, jakie dokumenty musicie przywieźć ze sobą, aby zawarcie ślubu było możliwe i aby po powrocie, był on ważny na terenie naszego kraju,
 • jeśli jest taka konieczność, w odpowiedniej ambasadzie wystąpcie o wizę, która pozwoli Wam dostać się na teren wybranego kraju, zadbajcie o ważne paszporty lub inne dokumenty uprawniające do wjazdu na teren danego kraju,
 • Dodatkowo każdy z krajów ma swoje dodatkowe wymagania co do dokumentów – czasami nawet w obrębie jednego regionu są znaczne różnice w dokumentach (tak jest np. w Hiszpanii).
 • Spotkajcie się z proboszczem Waszej rodzimej parafii i dowiedźcie się jakich formalności musicie dopełnić,
 • Znajdźcie księdza za granicą, który udzieli Wam ślubu,
 • zapoznajcie się z cenami biletów, promocjami, ofertami biur podróży i szukacie najlepszej propozycji, zarezerwujcie bilety oraz hotel, pamiętajcie o swoich gościach oraz usługodawcach, którzy ewentualnie mieliby jechać z Wami,
 • zarezerwujcie lokal, w którym chcecie mieć wesele,
 • nie zapomnijcie o odpowiedniej oprawie ślubu, zarówno muzycznej jak i wizualnej, co z dekoracjami?
 • zadbajcie o odpowiednich usługodawców, zarówno w kraju jak i poza jego granicami przecież każda Panna Młoda chce mieć piękny makijaż oraz fryzurę, a dodatkowo chyba każdy chce mieć uwiecznione chwile własnego ślubu.
 • ubezpieczcie siebie i swoich gości,
 • jeśli wybieracie się do krajów egzotycznych, koniecznie zaszczepcie się przeciw chorobom, przed wyjazdem do niektórych krajów szczepienia są obowiązkowe.
 • w miarę możliwości postarajcie się zaprosić swoich gości dużo wcześniej, ponieważ dla nich wyjazd za granice wiąże się z urlopem,

Dzień wyjazdu – o czym nie można zapomnieć

Bardzo często w dniu, w którym wybieramy się w podróż, towarzyszy nam bardzo dużo emocji. Są one tym większe, jeśli do danego miejsca udajemy się, aby zawrzeć związek małżeński, który już sam dostarcza nam wiele stresu.
Aby w trakcie przygotowań i pod wpływem nerwów nie zapomnieć tego, co w Waszej podróży będzie niezbędne, przygotujcie sobie listę rzeczy, o których bezwzględnie należy pamiętać:

 • większości granic nie przekroczycie bez dowodu osobistego lub paszportu; dowód lub paszport będą również konieczne do zawarcia ślubu,
 • bilety lotnicze, autobusowe etc.,
 • bagaż – spakujcie go dwa dni wcześniej, a dzień przed wyjazdem wyjmijcie połowę rzeczy – najczęściej zabieramy 2 razy więcej przedmiotów, niż faktycznie jest nam potrzebnych, do pakowania należy podejść z rozsądkiem i trzeba zastanowić się kilka razy co nam będzie potrzebne,
 • pieniądze, a będą Wam potrzebne zarówno polskie złotówki jak i obca waluta danego kraju, oczywiście warto mieć ze sobą również kartę debetową lub kredytową,
 • kreacje na ślub oraz wszystkie potrzebne dodatki, należy zastanowić się jak odpowiednio spakować suknie ślubną na wyjazd oraz inne rzeczy, tak aby nie uległy zniszczeniu podczas podróży.

A przede wszystkim pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dobry humor. Udajecie się przecież w najszczęśliwszą podróż Waszego życia, a my życzymy Wam powodzenia!

Zespół WHITESTORY

P.S. Jeśli jednak zdecydujecie się na ślub na miejscu zapraszamy do obejrzenia naszego portfolio fotograficznego:

Fotograf Ślubny Rzeszów | Fotograf Ślubny Kraków | Fotograf Ślubny Warszawa

FILM ŚLUBNY - KRAKÓW - WARSZAWA - RZESZÓW
GALERIA FILMOWA